У чому суть: дослідник з Оксфорда Тім Кей з'ясував, що у средньостатистичного вегетаріанця маса тіла до 20% менше, ніж у м'ясоїда. Пояснень цьому декілька. Як правило, серед вегетаріанців дуже багато людей, які скрупульозно ставляться до свого харчування, і їдять в основному дієтичні продукти: злакові, соєве м'ясо, овочі і фрукти.
Крім того, їжа з тваринними білками калорійніша ніж з рослинними (наприклад, в 100 грамах бобових - близько 140 калорій і більше двох грамів жиру, а в 100 грамах курки - 240 калорій і майже 30 грам жиру). Тому вегетаріанська дієта має сенс. Вегетаріанська дієта - це відмінна профілактика гіпертонії, онкології, коронарної хвороби серця, діабету другого типу та інших захворювань.
Що в тарілці: білок, який ми раніше отримували з м'яса, міститься в бобових, горіхах, молочних продуктах, сої - тому ці продукти будуть обов'язково включені в раціон. Не варто ігнорувати насіння, сухофрукти і зелені овочі - там багато заліза. А кращі джерела кальцію - молочні продукти, листові овочі і тофу.
Особливості: при неправильно спланованій вегетаріанській дієті у вегетаріанців можливий дефіцит білка, заліза, кальцію, жирних кислот омега-3, вітаміну D, вітаміну B12 і цинку. Можуть виникнути проблеми на виході з дієти, наприклад, неприємні відчуття в області шлунка.
Отож, збалансована вегетаріанська дієта - орієнтовне меню на день:
Сніданок: Вівсяна каша, приготована на воді. Тост або сухарик з нежирним сиром. Апельсин або грейпфрут. Зелений чай. Ланч: Невелика порція сиру з низьким відсотком жирності. Хліб з висівок. Обід: Гречана каша з грибним соусом. Салат з буряка та волоськими горіхами і чорносливом. Яблуко. Полудень: Кілька тертих яблук. Сік з селери. Вечеря: Тушкована капуста. Овочевий салат. Компот із сухофруктів.
Ці сирні кільця стануть справжньою родзинкою вашого сніданку або перекусу! Їх ніжний смак та аромат підкорять з першого шматочка, а завдяки простому р...