Щоб ваша випічка завжди вдавалась, використовуйте якісні дріжджі.
Чому дріжджове тісто не підіймається?
Розглянемо найпоширеніші причини, з яких дріжджове тісто не підіймається, а замість пишної випічки виходить сумний плоский млинець:
- Минув термін придатності дріжджів. Навіть високоякісні дріжджі з часом втрачають свої підіймальні властивості, тому треба уважно ставитись до термінів придатності та не використовувати залежаний продукт.
- Дріжджі низької якості. Не варто купувати дріжджі від торгової марки, про яку ви нічого не знаєте. Віддавайте перевагу надійним та перевіреним виробникам. Наприклад, зверніть увагу на пресовані або сухі Львівські дріжджі: виробник гарантує високу якість продукту за умови дотримання правил і термінів зберігання.
- Дріжджі неправильно зберігались. Пресовані дріжджі за кімнатних умов можна зберігати не довше доби, у холодильнику — до 4-х тижнів, у морозилці — кілька місяців. Відкривши пакетик сухих дріжджів, варто пересипати їх у герметичну ємність, поставити в холодильник і надалі обовʼязково використати протягом 14 днів з моменту відкриття пакування.
- Неправильна температура. За температури до 5 градусів або вище 45 градусів дріжджі взагалі не будуть працювати. Оптимальна температура для підйому тіста становить 27–32 градусів. Якщо температура менша від 20 градусів, дріжджі будуть діяти повільно.
- Тісто вистоювалось на протязі. Знайдіть для тіста місце якомога далі від протягів, а якщо це проблематично, поставте в помірно розігріту вимкнену духовку. Якщо всередині духовки надто гаряче, відкрийте не деякий час дверцята.
- Занадто багато цукру або солі. Взагалі, щоб тісто не підійшло, треба насипати дуже багато цукру чи солі, тож таке трапляється доволі рідко.
- Занадто багато борошна. Якщо забити тісто борошном, дріжджі будуть діяти повільно, а випічка вийде жорсткою й не пухкою. Щоб цього не сталося, покладіть спочатку половинку борошна, а решту додавайте порціями поступово. Тісто має бути м’яким та легким, а щоб не прилипало до рук, його просто треба довше вимішувати.
- Додавання міцного алкоголю. Деякі рецепти пропонують додавати у тісто алкоголь, наприклад, сухофрукти, вимочені в спиртному напої. Річ у тім, що міцний алкоголь може сповільнювати й навіть зупиняти роботу дріжджів. Щоб запобігти цьому, використовуйте неміцні спиртні напої або ж розбавляйте водою алкоголь. Якщо замочуєте сухофрукти, ретельно злийте з них рідину та промокніть паперовим рушником.
Чи можна врятувати тісто, яке не піднялось?
Якщо тісто не підіймаєтеся, не поспішайте засмучуватись. Можна спробувати його врятувати. Зробіть нову опару зі свіжими чи сухими швидкодіючими дріжджами, а потім додайте її у тісто, яке не піднялось. Добре вимісіть і залиште в теплі на годину чи півтори. Тісто обов’язково підніметься, якщо ви поклали в нього якісні дріжджі.
Щоб пришвидшити підйом тіста, можна поставити його в духовку, а знизу розмістити деко з гарячою водою. Завдяки випаровуванням і теплу дріжджі активізуються швидше.
Зрештою, не засмучуйтесь через кулінарні невдачі — все приходить із досвідом!