Першим ділом тобі необхідно вибрати правильні ягоди. Вони повинні бути максимально великими і стиглими (можливо - навіть трохи перестиглими). Вік ягід серйозно впливає на смакові якості майбутнього продукту, тому варення з білої смородини рекомендують робити вже в самому кінці сезону збору врожаю цієї ягоди. Інгредієнти:
Біла смородина - 1 кілограм
Цукор (пісок) - 1 кілограм
Вода - 500 мілілітрів
Спосіб приготування:
Ягоди необхідно добре промити. Після цього вода має стекти, а ягоди - просохнути, оскільки в першому етапі приготування участь води неприпустима (так само, як і мікроорганізмів, що містяться в ній).
Тобі повинно бути відомо, що 1 кілограм цукру дещо об'ємніше 1 кілограма ягід. Швидше за все, різниця між цими величинами обсягу складе приблизно одну-півтори склянки. Тобі потрібно набрати цукру і смородини таким чином, щоб співвідношення їх за обсягом вийшло 1 до 1. В результаті цукор, вказаний в рецепті, витратиться неповністю - його потрібно залишити на наступний етап приготування. А поки ягоди, перемішані з цукром, повинні постояти в прохолодному темному місці протягом 8-10 годин (можна залишити на ніч).
Після цього з півлітра води і цукру, що залишився, почни варити сироп. Як тільки кристали цукру розчиняться, туди необхідно опустити плоди вчорашньої праці - підцукровані ягоди білої смородини, що дали сік. Тримай варення на слабкому вогні протягом п'яти-семи хвилин, після чого перелий його в стерилізовані банки і закатай.
Перед стерилізацією банки бажано вимити харчовою содою - вона чудово знезаражує поверхні і справляється навіть там, де пасують новомодні мийні засоби з ультрасучасними формулами хімікатів. Після того, як кришки будуть закатані, переверни варення дном догори, інакше при охолодженні через невеликі зазори між шийкою і кришкою може входити повітря.
Зберігати таке варення, природно, необхідно в холодному місці, максимально недоступному проникненню сонячних променів. Тримай закрутки подалі від нагрівальних приладів, інакше кришки може зірвати з банок, вихлюпнувши при цьому на тебе і на твоє оточення досить велику частину цінного варення.
На столі у Святвечір обов’язково має бути рибна страва і старовинна юшка із солоним оселедцем вас не розчарує! Кулінар і телеведучий Костянтин Грубич ...
Хтось каже, що це закуска, хтось називає холодним супом. Для цієї страви нам знадобляться вже відварені бурячки та вода, у якій вони варилися. Якщо ви...
Якщо ви складаєте меню з 12 страв на Святвечір, то не забудьте про мачанку! Це смачна підлива із сушених білих грибів, яку називають перлиною карпатсь...
Найсмачніші коржі, які так просто приготувати! Не потрібна ні духовка, ні дріжджі. Тісто дуже швидко готується за лічені хвилини. Начинка безпрограшна...